Jak postępować z oceną ryzyka zawodowego?
Warto zacząć od tego, że ocena ryzyka zawodowego jest wymagana na każdym stanowisku, niezależnie od branży. Dokument ten powinien być sporządzony zarówno w firmach, gdzie zagrożenia są minimalne, jak i w tych, w których pracownicy narażeni są na szczególnie niebezpieczne warunki pracy.
Zakładając, że ocena ryzyka zawodowego została sporządzona prawidłowo (na temat samego procesu można by napisać dużo więcej!), przyjrzyjmy się najczęstszym błędom, z którymi spotykamy się w praktyce.
Zatem, jakie są najczęstsze błędy z którymi się spotykamy?
- Dokument został opracowany, ale nigdy nie został przekazany dalej. Nikt poza osobą odpowiedzialną za jego stworzenie go nie widział. Skutkiem tego brak jest zatwierdzenia przez pracodawcę, a pracownicy nie zostali z nim zapoznani.
- Ocena ryzyka została przygotowana przez Inspektora ds. BHP, a powinna być przygotowana przez wyznaczony zespół. Idealnym rozwiązaniem jest włączenie w proces przedstawiciela pracowników oraz osób z działu, którego ocena dotyczy. W ten sposób uniknie się przeoczenia istotnych zagrożeń na stanowiskach pracy.
- Brak aktualizacji dokumentu. Ocena ryzyka zawodowego została opracowana tylko raz i nigdy nie była zaktualizowana. Choć nie ma potrzeby aktualizować oceny bez powodu, zmiany w przepisach – jak te dotyczące monitorów ekranowych czy wprowadzenie pracy zdalnej do Kodeksu Pracy – wymuszają konieczność ponownej analizy.
Podsumowując, ocena ryzyka powinna być sporządzona na piśmie, przez wyznaczony do tego zespół, następnie zatwierdzona przez pracodawcę, a na końcu pracownicy powinni zostać z nią zapoznani. Potwierdzenie zapoznania się z dokumentem powinno być udokumentowane i przechowywane w aktach osobowych.
Dokument wymaga ponownej analizy i ewentualnej aktualizacji w trzech przypadkach:
- Zmiana przepisów,
- Wypadek w miejscu pracy,
- Zmiana warunków pracy.
Przykładowe oświadczenie o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego znajduje się poniżej.