Jak prawidłowo wskazać czynniki w skierowaniu na badania lekarskie?
Coraz częściej pojawiają się trudności w dokładnym określeniu zagrożeń na stanowisku pracy. Niektóre z nich mogą być pomijane, gdyż występują rzadko, wydają się mało istotne lub są po prostu zapomniane. Dopiero szczegółowa analiza stanowiska pozwala na identyfikację rzeczywistych zagrożeń.
Przy uzupełnianiu skierowania na badania lekarskie, warto zwrócić uwagę na informacje zawarte w aktualnej ocenie ryzyka zawodowego. Ważne jest także przeprowadzenie rozmowy z osobami dobrze zaznajomionymi z danym stanowiskiem. W przypadku badań okresowych, warto skonfrontować te zagrożenia z pracownikiem, który ma poddać się badaniom. Skierowanie powinno być wypełniane starannie i przez kompetentne osoby.
Zgodnie z przepisami, badania profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę, jednak w praktyce najczęściej przygotowują je wyznaczeni pracownicy.
Skierowanie powinno:
- wskazywać rodzaj badania profilaktycznego,
- określać stanowisko pracy, na którym pracownik będzie zatrudniony (można uwzględnić kilka stanowisk w odpowiedniej kolejności),
- zawierać opis warunków pracy, w tym informacje o czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia oraz uciążliwych, a także ich poziom narażenia i aktualne wyniki badań.
Oznacza to, że skierowanie powinno obejmować wszystkie zagrożenia obecne na stanowisku pracy, a nie tylko te najczęstsze czy najbardziej niebezpieczne. Odpowiednio dobrane badania pozwolą ocenić, czy pracownik może wykonywać pracę na danym stanowisku i pomogą zapobiec potencjalnym negatywnym skutkom. Należy pamiętać, że lekarz bazuje wyłącznie na informacjach zawartych w skierowaniu.
Do najczęściej pomijanych zagrożeń należą:
- detergenty i środki do dezynfekcji (czynniki chemiczne).
- niekorzystne czynniki psychospołeczne, takie jak nierównomierne obciążenie pracą, praca pod presją czasu, odpowiedzialność decyzyjna, stały dopływ informacji i gotowość do odpowiedzi,
- praca w pozycji siedzącej,
- detergenty i środki do dezynfekcji (czynniki chemiczne).
Pamiętaj, że orzeczenie lekarskie jest ważne wyłącznie ze skierowaniem.